Pages

Uskrsna šunka i kobasica


U Slavoniji je običaj da se dan prije uskrsa kuha šunka i kobasica. Tradicija nalaže da se na Uskrsno jutro priprema košarica na koju se stavlja šlingana salveta te komad kuhane šunke, kobasice, šarana jaja, Uskrsni kruh, mladi luk, sol i hren i sve zajedno se nosi u crkvu na blagoslov jela. Nakon povratka iz crkve priprema se doručak na kojem se poslužuje blagoslovljena hrana. 

Kako se kuha šunka i kobasica.

Tradicionalno se uzima šunka koja je već bila dimljena skoro tri ili četiri mjeseca, dobro se opere i postavi se u odgovarajuću posudu s hladmom vodom da odstoji jedan dan (24 sata). Hladna voda izvlači sol iz šunke i "omekani" meso"

U slavonskim selima za kuhanje šunke koristi se posuda tzv "kotluša". Običaj je da se najveća i najbolja šunka kuha za Uskrs. Zapravo prije Uskrsa nikada se nije "načimala" dimljena šunka. Šunka se stavi u kotlušu i prekrije čistom hladnom vodom i naloži vatra.
Opće pravilo je da se šunka kuha onoliko sati koliko teži kilograma, premda to ne treba biti pravilo, sve zavisi kako održavate vatru. Vatra treba biti laganija da cijeli proces kuhanja traje oko četiri do pet sati.

Kobasica ili kako se u Slavoniji još naziva kulinova seka dodaje se kada je šunka napola kuhana. I to ovisi od veličini kulinove seke, jedno sat dva do potpunog zavšetka kuhanja.

Ovako kuhana šunka ostavi se u istoj vodi još neko vrijeme, te se izvadi u posudu i prekrije platnenom krpom.

U mnogim selima prakticira se zajedničko kuhanje šunke. Sakupe se nekoliko susjeda li rođaka i u istoj velikoj kotluši kuhaju po nekoliko šunki. To daje ugođaj zajedništva, druženja i prijateljskog odnosa.